SİRKÜLER
TTK / 2017&TK&001

 

29 Temmuz 2017 tarihli ve 30138 mükerrer sayili Resmi Gazete’de yayimlanan “Büyük ve Orta Boy Isletmeler Için Finansal Raporlama Standardi Hakkinda Teblig (Sira No: 56)” ile ;

bagimsiz denetime tabi olup Türkiye Finansal Raporlama Standartlarini uygulamayan isletmelerin;

münferit ve konsolide finansal tablolarinin hazirlanmasinda;

Büyük ve Orta Boy Isletmeler için Finansal Raporlama Standardinin (BOBI FRS) uygulanmasi;

1/1/2018 tarihinden itibaren zorunlu olmaktadir.

 

Asagida tam metni yer alan KGK tarafindan 31/7/2017 tarihinde yapilan duyuruda;  

 • Vergi Usul Kanununa dayanilarak çikarilan MSUGT’larda öncelikli amacin, mali tablolarin mükelleflerin vergi karsisindaki durumunun gösterilmesi olmasi sebebiyle finansal tablolarin gerçege uygun, ihtiyaca uygun ve karsilastirilabilir bilgi saglama amacindan uzaklastigi görüldügü,
 • Bu sebeple KGK tarafindan kapsamli bir düzenleme yapilincaya kadar söz konusu eksikliklerin giderilebilmesi amaciyla bagimsiz denetime tâbi olup TFRS uygulamayan isletmelerin finansal tablolarinin hazirlanmasinda MSUGT’lara ek olarak uygulanmak üzere 29/12/2014 tarihli ve 41 sayili Kurul Karariyla “TMS’leri Uygulamayan Sirketlerin Finansal Tablolarinin Hazirlanmasinda Uygulanacak Ilave Hususlar” yayimlandigi,
 • Bu düzenlemeyle MSUGT’larda yer almayan veya ihtiyari birakilan hususlarla ilgili temel kurallar (amortisman ve kidem tazminati karsiligi ayilmasinin zorunlu hale gelmesi gibi) getirilmesi amaçlandigi,
 • BOBI FRS'nin, bagimsiz denetime tabi olup TFRS uygulamayan isletmelerde MSUGT ve Ilave Hususlar’in yerini alacagi,
 • Diger bir ifadeyle, bagimsiz denetime tabi olup TFRS uygulamayan sirketlerin TTK uyarinca genel kurullarina sunulacak finansal tablolarinin hazirlanmasinda esas alinacak finansal raporlama çerçevesinin BOBI FRS olacagi

belirtilmistir.

 

BASIN DUYURUSU

(Büyük ve Orta Boy Isletmeler Için

Finansal Raporlama Standardi Yayimlanmistir.)

“Büyük ve Orta Boy Isletmeler Için Finansal Raporlama Standardi Hakkinda Teblig” ve eki “Büyük ve Orta Boy Isletmeler Için Finansal Raporlama Standardi” 29 Temmuz 2017 tarihli ve 30138 Sayili Mükerrer Resmi Gazete’de yayimlanmistir.

Büyük ve Orta Boy Isletmeler için Finansal Raporlama Standardi (BOBI FRS), bagimsiz denetime tâbi olup Türkiye Finansal Raporlama Standartlarini (TFRS) uygulamayan isletmelerin uygulayacaklari finansal raporlama çerçevesidir. BOBI FRS’nin amaci gerçege uygun, finansal bilgi ihtiyacina uygun ve karsilastirilabilir finansal tablolar düzenlenmesini saglamaktir.

6102 sayili Türk Ticaret Kanununun (TTK) 88’inci ve Geçici 1’inci maddeleri uyarinca tâbi olduklari kanunlar geregi defter tutmakla yükümlü olan gerçek veya tüzel kisi tacirlerin, münferit veya konsolide finansal tablolarini Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartlari Kurumu tarafindan yayimlanan Türkiye Muhasebe Standartlarina (TMS) uygun olarak hazirlamalari gerektigi öngörülmüstür. Ayrica ayni maddelerde Kurumumuz degisik isletme büyüklükleri ve sektörler için özel standartlar koymaya ve düzenlemeler yapmaya yetkili kilinmistir.

Söz konusu maddeler uyarinca Kurumumuz 2013 yili hesap dönemine iliskin olarak; bagimsiz denetime tâbi olan isletmelerin münferit ve konsolide finansal tablolarinda TFRS uygulamalarini öngörmüstür. Ancak TFRS uygulama kapsaminin bagimsiz denetim kapsamiyla ayni olarak belirlenmesinin, sonraki yillarda bagimsiz denetim kapsaminin genisletilmesiyle belirli büyüklügün altindaki çok sayida isletmeyi daha karmasik bir standart seti olan TFRS’yi uygulamak zorunda birakacagi ve bunun da sözkonusu isletmelere ilave maliyet yükleyecegi degerlendirilmistir. Diger taraftan, Avrupa Birligi (AB) ülkeleri ve diger gelismis ülke uygulamalarina bakildiginda Uluslararasi Finansal Raporlama Standartlari (UFRS) uygulama kapsaminin sadece borsada islem gören isletmelerle sinirlandirildigi ve borsada islem görmeyen farkli büyüklükteki isletmeler için UFRS’lere kiyasla uygulanmasi daha az maliyetli ve daha basit olan finansal raporlama çerçeveleri olusturuldugu görülmektedir.

Bahsedilen bu nedenlerle, Kurumumuz da 2014 yilinda TFRS uygulama kapsamini bagimsiz denetim kapsamindan ayristirarak diger ülke uygulamalari gibi TFRS uygulama kapsamini genel olarak kamu yararini ilgilendiren kuruluslarla (KAYIK) sinirlandirmistir. Bunun yani sira, KAYIK’ler disinda kalan isletmelerin de istege bagli olarak TFRS uygulamalarina izin verilmistir. TFRS uygulamayan isletmelerin ise Kurumumuz tarafindan bir belirleme yapilincaya kadar yürürlükteki mevzuati uygulamalarina karar verilmistir. Bu çerçevede TFRS uygulamayan isletmelerin uygulayacaklari geçerli finansal raporlama çerçevesi, Maliye Bakanligi tarafindan ilki 26/12/1992 tarih, 21447 (M) sayili Resmi Gazetede yayimlanan Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebligleri (MSUGT) olarak belirlenmistir.

Vergi Usul Kanununa dayanilarak çikarilan MSUGT’larda öncelikli amacin, mali tablolarin mükelleflerin vergi karsisindaki durumunun gösterilmesi olmasi sebebiyle finansal tablolarin gerçege uygun, ihtiyaca uygun ve karsilastirilabilir bilgi saglama amacindan uzaklastigi görülmüstür. Bu sebeple Kurumumuz tarafindan kapsamli bir düzenleme yapilincaya kadar söz konusu eksikliklerin giderilebilmesi amaciyla bagimsiz denetime tâbi olup TFRS uygulamayan isletmelerin finansal tablolarinin hazirlanmasinda MSUGT’lara ek olarak uygulanmak üzere 29/12/2014 tarihli ve 41 sayili Kurul Karariyla “TMS’leri Uygulamayan Sirketlerin Finansal Tablolarinin Hazirlanmasinda Uygulanacak Ilave Hususlar” yayimlanmistir. Bu düzenlemeyle MSUGT’larda yer almayan veya ihtiyari birakilan hususlarla ilgili temel kurallar (amortisman ve kidem tazminati karsiligi ayilmasinin zorunlu hale gelmesi gibi) getirilmesi amaçlanmistir.

BOBI FRS, bagimsiz denetime tabi olup TFRS uygulamayan isletmelerde MSUGT ve Ilave Hususlar’in yerini alacaktir. Diger bir ifadeyle, bagimsiz denetime tabi olup TFRS uygulamayan sirketlerin TTK uyarinca genel kurullarina sunulacak finansal tablolarinin hazirlanmasinda esas alinacak finansal raporlama çerçevesi BOBI FRS olacaktir. Ayrica, BOBI FRS’nin genel olarak KAYIK’ler disindaki bagimsiz denetime tâbi tüm sirketlerin bagimsiz denetimlerinde kistas olusturacak olmasi sebebiyle uluslararasi standartlarda bir finansal raporlama ve bagimsiz denetimin saglanmasi açisindan ülkemiz adina önemli bir adim olacaktir.

BOBI FRS, 1/1/2018 tarihi ve sonrasinda baslayan hesap dönemlerinde uygulanmak üzere, yayimi tarihinde yürürlüge girmistir.

Kurumumuz verilerine göre, 2016 yilinda bagimsiz denetim sözlesmesi imzalayan 6.250 sirket bulunmaktadir. Bu sirketlerden KAYIK tanimini karsilayan 1.550 sirket TFRS uygulamakta olup, kalan 4.700 sirket 1/1/2018’den itibaren BOBI FRS’yi uygulayacaktir.

 

BOBI FRS’nin Genel Özellikleri

BOBI FRS’nin genel özelliklerini asagidaki sekilde özetlemek mümkündür:

 • 27 bölümden olusmaktadir. Isletmelerin genel olarak karsilasabilecegi tüm muhasebe islemlerine iliskin muhasebe esaslarini belirlemektedir. Bu yönüyle baska bir standart setine ihtiyaç duyulmadan finansal tablolarin hazirlanmasina imkân vermektedir.
 • Kabul edilebilir bir finansal raporlama çerçevesinin gerektirdigi tüm özellikleri tasimaktadir.
 • Uluslararasi muhasebe ve finansal raporlama uygulamalariyla ve AB düzenlemeleriyle uyumludur.
 • AB Muhasebe Direktifindeki “önce küçükleri düsün” yaklasimina da uygun olarak, orta büyüklükteki isletmeler için genel olarak maliyet esasli bir finansal raporlama öngörülmüs; büyük isletmelere yönelik ise ilâve yükümlülükler getirilmistir.
 • Ekinde münferit ve konsolide finansal tablo örneklerine yer verilmistir.
 • Ekinde ayrica Terimler Sözlügüne yer verilmistir.
 • Konular sade ve anlasilabilir bir dille kaleme alinmistir.

 

24 Ilde 25 Tanitim Toplantisi Yapilacaktir.

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartlari Kurumu yetkilileri ve uzmanlari tarafindan, is hacmi itibariyla büyük ve orta boy isletmelerin daha fazla bulundugu 24 ilde 25 toplanti (Istanbul’da iki toplanti) düzenlenerek BOBI FRS’nin tanitimini yapacaktir. Bu iller ile toplanti tarihleri önümüzdeki günlerde Kamu Gözetimi Kurumunun internet sitesinde (kgk.gov.tr) açiklanacaktir.

Kamuoyuna saygiyla duyurulur.

 

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartlari Kurumu Baskanligi

Resmi Gazete Için Tiklayiniz

BOBI FRS(pdf) Için Tiklayiniz